Izbirljivost u prehrani kod djece često frustrira roditelje, ali važno je znati da je to normalan dio razvoja. Djeca tako izražavaju svoju autonomiju: odbijanjem hrane ili traženjem uvijek istih jela. Iako izbirljivost može djelovati kao izazov, ona je prilika da roditelji nauče djecu zdravim prehrambenim navikama.
1.Uvođenje povrća
Imajmo na umu da su djeca prirodno sklona slatkim okusima (majčino mlijeko i početne formule i jesu slatkaste), te je to najčešće razlog odbijanja povrća koje je gorko. Ne skrivajte povrće u obrocima – postupno ga uvedite kroz jela koje dijete već jede (juha, varivo). Nakon kratke prilagodbe, servirajte povrće samostalno – što šarenije to bolje – uz glavno jelo koje dijete inače preferira.
2. Odabir voća i povrća.
Trudimo se koristiti sezonske namirnice, pa pokušajte dijete uključiti i u odabir voća i povrća – napravite zajedničku rutinu odlaska u vrt kod bake, na tržnicu ili dućan i neka dijete samo odabere voće i povrće koje želi jesti. Dozvolite mu da svojim rukama osjeti teksturu namirnice npr. umjesto da hranite dijete, dopustite mu da samostalno jede – više nereda, zdravije dijete.
3. Sudjelovanje u pripremi.
Ukoliko dijete želi jesti samo određena jela, ponudite mu bar 2 zdravije opcije i kroz igru mu dopustite da sudjeluje i u pripremi samog obroka (ovisno o uzrastu to može biti pranje povrća, sjeckanje, miješanje). Djeca vole donositi odluke i biti pitani za mišljenje –pa će i oni radije jesti što su sami odabrali i pripremali.
4. Unos vode.
Svom djetetu primjerom pokažite kako i vi često pijete vodu. Djeci je zanimljiva voda s okusom, pa mu ponudite vodu s kriškama voća kojeg voli – ponovno, njemu na izbor (jabuke, naranča, jagoda..). Nadalje, djeca često zaborave na žeđ pa im u zanosu igre trebamo samo dodati bocu s vodom, a savjetujemo da se uvede u rutinu i unos vode prije glavnih obroka.
5. Problemi s probavom.
Često se javlja problem sa zatvorom, osobito kod djece koja se odvikavaju od pelena ili su u vrtiću – tu je jako važan i psihološki učinak, pa osim što djeci treba povećati unos vlakana hranom, bitno je osigurati djetetu opuštajuću rutinu za obavljanje nužde.
Tijekom sezone prehlada i gripe, kada djeca često postaju izbirljivija i imaju smanjen apetit uvođenje dodataka prehrani poput multivitamina može biti korisno za imunitet. Ovi dodaci posebno pomažu kada dijete ne unosi dovoljno svježeg voća i povrća ili kad promjene u rutini (poput polaska u vrtić), utječu na njegove prehrambene navike.
Na tržištu su najpopularniji sirupi i gumeni bomboni obogaćeni vitaminima B skupine, vitaminom C, cinkom i prebioticima koji osim što osiguravaju potreban dnevni unos vitamina i minerala, mogu potaknuti apetit i podržati zdravu probavu. Zahvaljujući pažljivo odabranim sastojcima i okusima prilagođenim djeci, ovi proizvodi postaju omiljeni među mališanima. Posebno su korisni u
zimskim mjesecima, kada prehrana često nije dovoljno raznolika, a djeca su izloženija virusnim infekcijama zbog boravka u kolektivima.