Sadržaj
- Grlobolja i indikacije – Laringitis, faringitis, tonzilofaringitis
- Virusna upala grla ili bakterijska upala grla?
- Biljke kao saveznik u simptomatskom liječenju grlobolje
- Zeleni propolis – snaga fenolnih kiselina
Grlobolja i indikacije – Laringitis, faringitis, tonzilofaringitis
Promjenjivo vrijeme koje donose jesenski mjeseci učestalo rezultira padom imuniteta i podložnosti organizma respiratornim infekcijama. Najčešći problem koji se javlja kod ljudi, odnosno pacijenata je nadraženo i bolno grlo koje izaziva grlobolju a za koju pacijenti pomoć traže u ljekarnama. Prilikom savjetovanja nužno je voditi se smjernicama, ali i prepoznati ostale bolesti i stanja kod kojih grlobolja može biti samo jedan od simptoma.
Indikacije koje su povezane s grloboljom najčešće su:
- laringitis (upala grkljana)
- faringitis (akutna upala ždrijela)
- tonzilofaringitis (akutna infekcija ždrijela i/ili tonzila)
Svako od tih stanja popraćeno je različitim simptomima kao što su promjena boje glasa, crveno i nadraženo grlo, otežano gutanje, osjećaj žarenja prilikom gutanja i povišena tjelesna temperatura.
Upravo različiti simptomi mogu koristiti ljekarniku pri otkrivanju uzročnika i pravilnom savjetovanju pacijenta.
Virusna upala grla ili bakterijska upala grla?
Najčešći uzročnici grlobolje su virusi (adenovirusi, rinovirusi i virus gripe), dok se u manjem broju slučajeva razvije bakterijska upala grla (najčešći uzročnik su bakterije beta hemolitički streptokok grupe A). Respiratorne su infekcije tijekom godine odgovorne za svaki peti posjet liječniku, dok se u zimskim mjesecima ovaj broj značajno povećava (70% posjeta liječniku). Podatak koji dodatno zabrinjava je da su respiratorne infekcije razlog 75% globalne potrošnje antibiotika u razvijenim zemljama. Uloga ljekarnika od ključne je važnosti u racionalizaciji potrošnje antibiotika, koji se često propisuju na inzistiranje pacijenata. Pravilnim savjetovanjem ljekarnik utječe na odluku pacijenta o odlasku liječniku, pridonosi racionalizaciji troškova zdravstvenog sustava i, najbitnije, utječe na smanjenje razvoja rezistencije na antibiotike koja se sve češće javlja zbog zlouporabe istih.
Kako bismo identificirali liječenje i bolesnike s virusnim infekcijama, potrebno je postaviti četiri pitanja (prema ISKRA smjernicama):
- Ima li pacijent tjelesnu temperaturu iznad 38˚C?
- Postoji li eksudat na tonzilama?
- Jesu li limfni čvorovi na vratu bolni i otečeni?
- Jesu li kod pacijenta odsutni kašalj i kataralni simptomi?
Ako je većina odgovora na ova pitanja negativna, ljekarnik pristupa savjetovanju pacijenta i preporuci simptomatske terapije.
Biljke kao saveznik u simptomatskom liječenju grlobolje
U savjetovanju samoliječenja virusne upale grla ili bakterijske upale grla od velike su pomoći preparati koji sadrže ekstrakte biljaka, dostupni u obliku sirupa, pastila i sprejeva za grlo.
Prilikom savjetovanja pacijenata o korištenju sirupa važno je utvrditi vrstu i jačinu kašlja. Ovisno o problematici, ljekarnik će posegnuti za sirupom jaglaca ako je potrebno izbaciti sluzi ili pak za sirupom bijelog sljeza, trpuca i islandskog lišaja ako je potrebno obložiti sluznicu i spriječiti suhi nadražajni kašalj.
Svakako je poželjno savjetovati pacijentima i pastile za grlo koje pacijent može uzimati više puta dnevno, a zbog praktičnosti samog korištenja postiže se i dobra suradljivost.
Zeleni propolis – snaga fenolnih kiselina
Pripravci koji sadrže propolis tradicionalno se koriste u liječenju grlobolje. Zeleni propolis je proizvod koji prikupljaju pčele iz brazilske biljke Baccharis dracunculifolia koja raste u amazonskoj regiji gdje nema rizika od onečišćenja ili liječenja pesticidima. Proizvodi su apsolutno “čisti”, bez PAH-a i onečišćenja.
S obzirom na različito geografsko porijeklo, značajna je razlika i u kemijskom sastavu. Zeleni propolis, za razliku od europskog, ima više fenolnih kiselina, posebice artepilina C, koje imaju jača antibakterijska, protuupalna, antioksidativna i antimikotična svojstva te pružaju bržu i učinkovitiju pomoć kod grlobolje.
Prilikom rješavanja grlobolje svakako je dobro posegnuti za kombiniranim preparatima koji svojim sastavom omogućuju sprečavanje daljnjeg razvoja infekcije, liječenje iste, ali i oblažu i zacjeljuju nadraženu sluznicu.
Uz savjetovanje pacijenata o preparatima koji će im olakšati trenutne simptome i spriječiti daljnji razvoj bolesti, svakako je važno skrenuti im pozornost na potrebu pojačane hidratacije, odmora i izbjegavanja loših životnih navika kao što su pušenje i konzumacija alkohola.
autor: Ana Prkačin, mag. Pharm