Sve više žena bori se s tamnim mrljama odnosno hiperpigmentacijom i pokušava naći idealno rješenje kako bi se iste prekrile i ujednačile s ostatkom tena. Hiperpigmentacija nastaje zbog povećanja broja pigmentnih stanica u koži (najčešće na najizloženijim dijelovima tijela kao što su lice i ruke) ili zbog njihove pojačane funkcije. Drugim riječima, dolazi do povećanog stvaranja pigmenata melanina koji utječe na boju kože, a glavna mu je funkcija zaštita kože od štetnih vanjskih utjecaja, posebice od štetnog UV zračenja koje je sve opasnije.
Višak pigmenta najčešće se zadržava u površinskom sloju kože – epidermisu, ili rjeđe u dubljem sloju – dermisu, te se manifestira kao pigmentacija kože koja može biti svijetlo- ili tamnosmeđa, različitih oblika i veličina.
Sadržaj
- Koji su glavni uzroci hiperpigmentacije?
- Trudnice – skupina koja je izrazito sklona hiperpigmentaciji
- Protiv gena se ne može, no protiv mrlja itekako!
Koji su glavni uzroci hiperpigmentacije
Hiperpigmentacija je problem kože s kojim se danas susrećemo a pojavljuje se u obliku tamnih mrlja koje našu kožu čine neujednačenom. Do hiperpigmentacije dolazi zbog poremećaja lučenja pigmenta melanina koji se nalazi u koži.
Glavni uzroci hiperpigmentacije:
- sunce i solarij
- hormonalne promjene (trudnoća, menopauza)
- trauma kože
- genetska predispozicija
Čuvajte se sunca!
Iako većina žena voli preplanulu put, činjenica je da je sunce opasnije no ikad i da se zaista treba čuvati, posebice ako smo osjetljivi i skloni crvenilu. Ako se hiperpigmentacija ne tretira, ona je svakim ljetom sve izraženija, koža postaje sve tanja i slabija, a time i podložnija vanjskim utjecajima.
Iako se u jesenskim i zimskim mjesecima tamne mrlje i pjege povlače, nije na odmet tijekom cijele godine štititi kožu, odnosno područja kože s hiperpigmentacijom, zaštitnim faktorom (kreme, BB kreme, tekući puder, piling). Dapače, zimski period idealan je za tretiranje tamnih mrlja kako bi se njihov intenzitet smanjio prije ljetnih mjeseci.
Trudnice – skupina koja je izrazito sklona hiperpigmentaciji
Zbog hormonalnih promjena koje su karakteristične u trudnoći, čak 90% trudnica susrest će se s tamnim mrljama i problemom hiperpigmentacije koji se češće javlja kod tamnoputih žena. Tu se najčešće radi o takozvanoj „maski trudnoće“, odnosno o melasmi. Kod melasme se pojavljuju velika područja hiperpigmentacije kože, najčešće na koži lica.
Do razvoja melasme dolazi zbog povišene razine ženskih spolnih hormona, a može se pojaviti kao posljedica pretjeranog korištenja solarija ili izlaganja suncu.
Melasma se najčešće javlja na koži lica – na obrazima, čelu, nosu i iznad usana, a boja varira od svijetlo- do tamnosmeđe boje te je isključivo estetski problem koji je teže sakriti što su mrlje tamnije.
Trudnička melasma može i spontano nestati nekoliko mjeseci nakon poroda, no nitko sa sigurnošću ne može predvidjeti hoće li se pojaviti u sljedećim trudnoćama.
Protiv gena se ne može, no protiv mrlja itekako!
Hiperpigmentacija se češće javlja kod žena tamnije puti, no s obzirom da danas niti jedno područje nije pošteđeno štetnog utjecaja sunca i UV zraka, s hiperpigmentacijom se bori sve veći broj žena bez obzira odakle su.
Isto tako, hiperpigmentacija je nasljedna pa, ako su vaša majka ili bake imale problem s time, vrlo je vjerojatno da će se i vama pojaviti slični problemi.
Traume kože, udarci ili ožiljci mogu, također, rezultirati hiperpigmentacijom jer se radi o koži koja je tanja pa je samim time i osjetljivija.
Kao što samo ranije naveli, hiperpigmentacija je isključivo estetski problem. Hiperpigmentaciju je jako važno kontrolirati kako bi spriječili širenje mrlja i njihovo tamnjenje jer, što su one tamnije, to ih je teže ujednačiti.